Samtec, Inc. DWM-24-59-S-S-250
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DWM-24-59-S-S-250
Datasheet
DWM-24-59-S-S-250 PDF
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 0.755" (19.177mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.590" (14.986mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.045" (1.143mm)
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)