Samtec, Inc. DWM-15-61-L-D-250
Model
DWM-15-61-L-D-250
Datasheet
DWM-15-61-L-D-250 PDF
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 1.050" (26.670mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.610" (15.494mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.320" (8.128mm)
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)