Samtec, Inc. DW-50-10-T-D-700
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-50-10-T-D-700
Datasheet
DW-50-10-T-D-700 PDF
Description
CONN HDR 100POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 34
Length - Overall Pin 0.555" (14.097mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.235" (5.969mm)
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)