Samtec, Inc. DW-50-08-T-Q-400
Model
DW-50-08-T-Q-400
Datasheet
DW-50-08-T-Q-400 PDF
Description
CONN HDR 100POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 1.050" (26.670mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.690" (17.526mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.240" (6.096mm)
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)