Samtec, Inc. DW-50-07-S-S-313
Model
DW-50-07-S-S-313
Datasheet
DW-50-07-S-S-313 PDF
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 0.625" (15.875mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.305" (7.747mm)
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)