Samtec, Inc. DW-50-07-S-S-215
Model
DW-50-07-S-S-215
Datasheet
DW-50-07-S-S-215 PDF
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.430" (10.922mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.313" (7.950mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.007" (0.178mm)