Samtec, Inc. DW-50-07-S-S-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-50-07-S-S-200
Datasheet
DW-50-07-S-S-200 PDF
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.430" (10.922mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.215" (5.461mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.105" (2.667mm)