Samtec, Inc. DW-49-19-F-S-990
Model
DW-49-19-F-S-990
Datasheet
DW-49-19-F-S-990 PDF
Description
CONN HDR 49POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 49
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.995" (25.273mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.225" (5.715mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)