Samtec, Inc. DW-49-19-F-S-1060
Model
DW-49-19-F-S-1060
Datasheet
DW-49-19-F-S-1060 PDF
Description
CONN HDR 49POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 49
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Color Black
Length - Stack Height 1.065" (27.051mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.155" (3.937mm)