Samtec, Inc. DW-49-19-F-S-1000
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-49-19-F-S-1000
Datasheet
DW-49-19-F-S-1000 PDF
Description
CONN HDR 49POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 49
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Color Black
Length - Stack Height 1.005" (25.527mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.215" (5.461mm)