Samtec, Inc. DW-48-15-G-S-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-48-15-G-S-200
Datasheet
DW-48-15-G-S-200 PDF
Description
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.430" (10.922mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.120" (3.048mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)