Samtec, Inc. DW-36-13-G-S-785
Model
DW-36-13-G-S-785
Datasheet
DW-36-13-G-S-785 PDF
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.800" (20.320mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.320" (8.128mm)