Samtec, Inc. DW-36-13-G-S-750
Model
DW-36-13-G-S-750
Datasheet
DW-36-13-G-S-750 PDF
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.785" (19.939mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.335" (8.509mm)