Samtec, Inc. DW-36-12-T-D-735
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-36-12-T-D-735
Datasheet
DW-36-12-T-D-735 PDF
Description
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 72
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.800" (20.320mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.120" (3.048mm)