Samtec, Inc. DW-35-17-F-D-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-35-17-F-D-200
Datasheet
DW-35-17-F-D-200 PDF
Description
CONN HDR 70POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 80
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.520" (13.208mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)