Samtec, Inc. DW-32-11-T-Q-450
Model
DW-32-11-T-Q-450
Datasheet
DW-32-11-T-Q-450 PDF
Description
CONN HDR 64POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 64
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.270" (6.858mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.250" (6.350mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)