Samtec, Inc. DW-32-11-T-Q-400
Model
DW-32-11-T-Q-400
Datasheet
DW-32-11-T-Q-400 PDF
Description
CONN HDR 64POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 3
Number of Positions 64
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.450" (11.430mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.370" (9.400mm)