Samtec, Inc. DW-30-17-L-D-213
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-30-17-L-D-213
Datasheet
DW-30-17-L-D-213 PDF
Description
CONN HDR 60POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 70
Length - Overall Pin 0.480" (12.192mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.170" (4.318mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)