Samtec, Inc. DW-27-14-F-D-1110
Model
DW-27-14-F-D-1110
Datasheet
DW-27-14-F-D-1110 PDF
Description
CONN HDR 54POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 54
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Color Black
Length - Stack Height 1.115" (28.321mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.205" (5.207mm)
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)