Samtec, Inc. DW-27-13-S-S-865
Model
DW-27-13-S-S-865
Datasheet
DW-27-13-S-S-865 PDF
Description
CONN HDR 27POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 88
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.230" (5.842mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)