Samtec, Inc. DW-26-08-G-D-255
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-26-08-G-D-255
Datasheet
DW-26-08-G-D-255 PDF
Description
CONN HDR 52POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 52
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.260" (6.604mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.160" (4.064mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)