Samtec, Inc. DW-25-16-G-D-200
Model
DW-25-16-G-D-200
Datasheet
DW-25-16-G-D-200 PDF
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 3
Number of Positions 52
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.220" (5.588mm)