Samtec, Inc. DW-25-11-L-D-441
Model
DW-25-11-L-D-441
Datasheet
DW-25-11-L-D-441 PDF
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.450" (11.430mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.370" (9.400mm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)