Samtec, Inc. DW-20-11-G-D-672-LL
Model
DW-20-11-G-D-672-LL
Datasheet
DW-20-11-G-D-672-LL PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.730" (18.542mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.090" (2.286mm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)