Samtec, Inc. DW-20-11-G-D-357-LL
Model
DW-20-11-G-D-357-LL
Datasheet
DW-20-11-G-D-357-LL PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.551" (13.995mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.269" (6.833mm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)