Samtec, Inc. DW-20-11-G-D-220-LL
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-20-11-G-D-220-LL
Datasheet
DW-20-11-G-D-220-LL PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.357" (9.068mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.463" (11.760mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)