Samtec, Inc. DW-20-07-S-D-200
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-20-07-S-D-200
Datasheet
DW-20-07-S-D-200 PDF
Description
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 48
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.320" (8.128mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)