Samtec, Inc. DW-19-20-G-D-1006
Model
DW-19-20-G-D-1006
Datasheet
DW-19-20-G-D-1006 PDF
Description
CONN HDR 38POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 38
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Color Black
Length - Stack Height 1.010" (25.654mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.010" (0.254mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)