Samtec, Inc. DW-15-19-F-T-1005
Model
DW-15-19-F-T-1005
Datasheet
DW-15-19-F-T-1005 PDF
Description
CONN HDR 45POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 3
Number of Positions 45
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.935" (23.749mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.285" (7.239mm)