Samtec, Inc. DW-15-12-S-D-775
Model
DW-15-12-S-D-775
Datasheet
DW-15-12-S-D-775 PDF
Description
CONN HDR 30POS 0.1 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.800" (20.320mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.120" (3.048mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)