Samtec, Inc. DW-14-07-T-S-320
Model
DW-14-07-T-S-320
Datasheet
DW-14-07-T-S-320 PDF
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 4
Length - Overall Pin 0.755" (19.177mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.385" (9.779mm)
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)