Samtec, Inc. DW-13-17-T-S-276
Model
DW-13-17-T-S-276
Datasheet
DW-13-17-T-S-276 PDF
Description
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.120" (3.048mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 14
Length - Overall Pin 0.430" (10.922mm)