Samtec, Inc. DW-13-17-T-S-220
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-13-17-T-S-220
Datasheet
DW-13-17-T-S-220 PDF
Description
CONN HDR 13POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 13
Length - Overall Pin 0.480" (12.192mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.225" (5.715mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.145" (3.683mm)