Samtec, Inc. DW-12-09-T-S-400
Model
DW-12-09-T-S-400
Datasheet
DW-12-09-T-S-400 PDF
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 0.415" (10.541mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.205" (5.207mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Number of Positions 12
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)