Samtec, Inc. DW-11-11-T-S-705
Model
DW-11-11-T-S-705
Datasheet
DW-11-11-T-S-705 PDF
Description
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 0.220" (5.588mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 13
Length - Overall Pin 0.480" (12.192mm)