Samtec, Inc. DW-11-11-T-S-600
Model
DW-11-11-T-S-600
Datasheet
DW-11-11-T-S-600 PDF
Description
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 11
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.610" (15.494mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.210" (5.334mm)