Samtec, Inc. DW-10-20-T-S-910
Model
DW-10-20-T-S-910
Datasheet
DW-10-20-T-S-910 PDF
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 0.600" (15.240mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.220" (5.588mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 11
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)