Samtec, Inc. DW-10-20-T-S-845
Model
DW-10-20-T-S-845
Datasheet
DW-10-20-T-S-845 PDF
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.875" (22.225mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.145" (3.683mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)