Samtec, Inc. DW-10-20-T-S-600
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-10-20-T-S-600
Datasheet
DW-10-20-T-S-600 PDF
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.845" (21.463mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.175" (4.445mm)