Samtec, Inc. DW-07-19-F-S-1005
Model
DW-07-19-F-S-1005
Datasheet
DW-07-19-F-S-1005 PDF
Description
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 1.010" (25.654mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.210" (5.334mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Number of Positions 7
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)