Samtec, Inc. DW-07-19-F-S-1000
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-07-19-F-S-1000
Datasheet
DW-07-19-F-S-1000 PDF
Description
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 7
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Color Black
Length - Stack Height 1.005" (25.527mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.215" (5.461mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)