Samtec, Inc. DW-05-20-T-D-1000
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
DW-05-20-T-D-1000
Datasheet
DW-05-20-T-D-1000 PDF
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN
Attribute Name Attribute Value
Color Black
Length - Stack Height 1.020" (25.908mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) -
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)