Samtec, Inc. CLP-110-02-G-D-A-P
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
CLP-110-02-G-D-A-P
Datasheet
CLP-110-02-G-D-A-P PDF
Description
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 26
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating -
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Series Tiger Claw™ BCS
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating 475VAC