Samtec, Inc. CLM-128-02-G-D-P-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
CLM-128-02-G-D-P-TR
Datasheet
CLM-128-02-G-D-P-TR PDF
Description
CONN RCPT 56POS 0.039 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Insulation Height 0.128" (3.25mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Shape Circular
Number of Positions 36
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Connector Type Socket
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 1A
Series 853
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C