Samtec, Inc. CLM-120-02-LM-D-P-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
CLM-120-02-LM-D-P-TR
Datasheet
CLM-120-02-LM-D-P-TR PDF
Description
CONN RCPT 40POS 0.039 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 2.5A
Series C-Grid 71850
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Features -
Voltage Rating 500VAC
Mated Stacking Heights -
Packaging Tray
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Tin
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.340" (8.64mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post 150.0µin (3.81µm)
Contact Type Female Socket
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 150.0µin (3.81µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 24
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)