Samtec, Inc. BSW-112-24-S-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
BSW-112-24-S-D
Datasheet
BSW-112-24-S-D PDF
Description
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Connector Type Receptacle, Breakaway
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.150" (3.81mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) -
Series BSW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.350" (8.89mm)