Samtec, Inc. BCS-130-L-S-TE-029
Model
BCS-130-L-S-TE-029
Datasheet
BCS-130-L-S-TE-029 PDF
Description
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Series Tiger Claw™ BCS
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating 475VAC
Mated Stacking Heights -
Packaging Tube
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded 29
Termination Solder
Insulation Height 0.290" (7.37mm)