Samtec, Inc. BCS-128-L-S-PE-021
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
BCS-128-L-S-PE-021
Datasheet
BCS-128-L-S-PE-021 PDF
Description
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 28
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Receptacle, Pass Through
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.128" (3.25mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Series Tiger Claw™ BCS
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating 475VAC
Mated Stacking Heights -
Packaging Tube
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded 27
Termination Solder
Insulation Height 0.290" (7.37mm)