Samtec, Inc. BCS-125-L-S-HE-025
Model
BCS-125-L-S-HE-025
Datasheet
BCS-125-L-S-HE-025 PDF
Description
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB R/A
Attribute Name Attribute Value
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 4.6A per Contact
Series Tiger Claw™ BCS
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating 475VAC
Mated Stacking Heights -
Packaging Tube
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Tin
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.290" (7.37mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Shape Square
Number of Positions 50
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)