Samtec, Inc. BCS-125-L-S-HE-013
Model
BCS-125-L-S-HE-013
Datasheet
BCS-125-L-S-HE-013 PDF
Description
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB R/A
Attribute Name Attribute Value
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Style Board to Board
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 4.5A
Series 801
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.165" (4.20mm)